Železo a mangan

Železo je všude kam se podíváme a tak není divu, že ho najdeme i ve vodě, kde ho obvykle doprovází i mangan. V běžných koncentracích nejsou železo a mangan zdraví škodlivé. Problém spočívá spíše ve způsobování technologických a hygienických závad. Železo a mangan také výrazně ovlivňují barvu, chuť a vůni vody. (organoleptické čili smyslové vlastnosti vody). Voda z vysokým obsahem železa je typicky rezavá, mangan způsobuje na hladině mastné skvrny.

Jak se projevuje železo a mangan ve vodě

Železitá voda má načervenalou barvu a dokáže vytvořit až hnědé usazeniny. Tam kde je ve vodě železo a mangan ve vysokých koncetracích by se neměla používat ani jako užitková voda. Sloučeniny železa a manganu se totiž usazují v kotlích, boilerech, vanách atd, které korodují snižují tím účinnost zařízení.

Železo (Fe) nejdříve vytváří ve vodě rezavý zákal, který se po čase usazuje ve vrstvu sedimentu. To se děje zejména v teplé vodě při ohřívání. Nejvíce postiženy jsou opět topné spirály bojlerů a ohřívačů vody u kterých dochází k zanášení a po čase je nutná jejich výměna. Železo se hojně usazuje v teplovodním potrubí. Voda pak nelze používat ani pro užitkové účely.

Železo ve vodě způsobuje fleky, načervenalou barvu, úsady, obarvuje prádlo a vytváří hořkou chuť.

Mangan a jeho další sloučeniny vytváří ve vodě nevzhledné  mastné skvrny. Zejména při praní je mangan ve vodě problém, jelikož skvrny zůstávají na vypraném prádle.

Máte železitou vodu? Napište nám, najdeme řešení

    Jméno

    Email

    Telefon*

    Informace

    Příloha (rozbor vody)