Bakterie

Ve vodě žijí tisíce mikroorganizmů mezi které pochopitelně patří i bakterie. Těch je opět mnoho druhů, které dělíme na patogenní, potenciálně patogenní a nepatogenní. Nebo-li některé nám ublíží, některé jsou neutrální a některé jsem dokonce zdraví prospěšné.

Časté bakterie ve vodě

Legionella

Bakterie žijící ve vodě v rozmezí teplot 25-50°C. Nejlépe se ji daří v mrtvých koutech vodovodního potrubí, kde voda příliš necirkuluje. Legionella Pneumophila způsobuje Legionářskou nemoc, projevující se malátností, zvýšenou teplotou,  bolesti břicha a hlavy.  Po inkubační době se rozvine akutní zápal plic.

Koliformní bakterie

Bakterie, které najdeme snad v každém trávicím traktu u živočichů. Koliformní bakterie lze spolehlivě odstranit přeřátím vody na teploty nad 70°C. Požití koliformních bakterií může způsobit průjmy a zvracení.
Koliformní bakterie jsou zásadním signálem fekálního zněčištění vody

Příklady koliformních bakterií

Salmonella, Shigella, Yersinia, enterocolitica, Escherichia coli, Citrobacter, Klebsiella a Enterobacter, Serratia, Hafnia, Rahnella.

Pseudomonas

Bakterie pseudomonas (pseudomonády) se v přírodním prostředí díky své odolnosti vyskytují často. Jsou uvnitř živočichů i rostlin a jsou známe již dlouho.

Enterokoky

Způsobují močové infekce, gynekologické záněty, různé pooperační komplikace po zákrocích,, endokarditidy. Enterokoky jsou poměrně odolné vůči antibiotikům. Nejznámější jsou Enterococcus faecalis a E. durans.

Trápí vás bakterie? Napište nám, najdeme řešení.

    Jméno

    Email

    Telefon*

    Informace

    Příloha (rozbor vody)