Zápach vody

Zápach, případně pachuť vody může mít řadu příčin a je signálem pro nějaký problém. Nepříjemnosti způsobuje především zápach teplé vody při vaření či koupání. Tento problém se nejčastěji objevuje tam, kde se voda čerpá z vlastního zdroje vody jako je studna či vrt, kde dělají neplechu bakterie ve vodě.

Druhy zápachů a chutí vody

Obvyklý je chlórovitý či chlórový zápach vody,  typický především ve městech. Ten má pravděpodobně na svědomí vázaných chlor, který je tvořen především chloraminy (monochloramin, dichloramin, trichloramin), což jsou látky dráždivé a zdraví škodlivé. Naštěstí však nejsou karcinogenní. Pokud se voda správně ošetří vhodnou úpravou vody, je možné výskyt vázaného chlóru významně omezit, tak aby nepůsobil nepříjemnosti.

Velmi častým původcem hnilobného zápachu vody,   je zvýšený obsah bakterií a to zejména v teplé vodě ohřívané v ohřívači vody. Tam se bakterie zahřívají bez přístupu kyslíku a působením anody vzniká více plynu sulfidu vodíku. Odstranění zápachu vody je zde řešitelné její úpravou ještě před vstupem do ohřívače.

Prvotní příčina hnilobného zápachu může být zvýšená koncentrace železa a manganu ve vodě, tedy látek, kterými se živí opět bakterie. Známá je i železitá chuť vody způsobená železitým zdrojem vody. Železitou chuť může voda nabrat ale i po cestě, například pokud je rezavé potrubí.

V případě vrtaných studen, kde je zvýšený obsah sirovodíku může voda páchnout po zkažených vejcích.

Slanou chuť vody může způsobovat nadbytek chloridů, nasládlou chuť vody zase dusičnany.

Trápí vás zapáchající voda? Napište nám, najdeme řešení.

    Jméno

    Email

    Telefon*

    Informace

    Příloha (rozbor vody)