Dusičnany


Dusičnany jsou látky bohaté na dusík, pro který jsou hojně používány při výrobě hnojiv. Díky svým oxidační schopností se používají i v pyrotechnice. Dusičnany ve vodě jsou častým problémem při čerpání vody ze studní a vrtů, do kterých prosakují z okolních  polí, septiků a jímek. Dusičnany ve vodě mohou být pro člověka nebezpečné. Dusičnany nejsou často ve vodě vidět ani cítít.

Zdravotní rizika!

Samotné dusičnany nejsou toxické. Problém nastává když se v trávicím traktu (díky střevním bakteriím) člověka přemění na dusitany. Ty reagují s hemoglobinem, který pak ztrácí schopnost přenášet kyslík a organizmus se dusí. Dusičnany jsou rakovinotvorné.

Příznaky mohou být: Modrání kůže, hnědnutí krve, závratě, bolesti hlady, potíže s dýcháním a vyrážky. Dusičnany také blokují příjem jódu a způsobují cyanózu. Dále tachykardii, dušnost a celkovou nervozitu.
Při vysokých dávkách dusičnanů (cca při 60% zreagovaného hemoglobinu na methemoglobin), kdy se orgánům nedostává kyslík, nastává kóma a smrt. Ohroženi jsou zejména kojenci a malé děti.

Odstranění dusičnanů z vody

Redukce dusičnanů ve vodě je možná a provádí se průtokem skrz speciální filtr s iontoměničovou náplní podobně jako u změkčení vody s rozdílnou směsí. Odstranění dusičnanů z vody se nazývá též denitrifikace.

Prosakují vám do vody dusičnany? Napište nám, najdeme řešení.

Jméno

Email

Telefon*

Informace

Příloha (rozbor vody)